Beynimiz, Optik İllüzyonlara Neden Kanıyor?

Optik illüzyon figürleri çok uzun devrandır hayatımızda mahal alıyor. En ünlü optik illüzyon figürlerinden biri olan tavşan-ördek figürünü bilmeyen insan sayısı yok denecek kadar az olabilir. 

Geçtiğimiz günlerde, Fransa’da bir mağarada bulunan bir 14.000 yıllık bir av aletinin üzerinde mahal alan bizon-mamut optik illüzyon figürünün haberini sizlerle paylaşmıştık. 14.000 yıllık optik illüzyon figüründe hem bir bizon hem de bir mamut görülüyordu.

Optik illüzyonlar nasıl çalışır?

Evet optik illüzyonlar nasıl oluyorda birçoğumuzun başını karıştırmayı başarıyorlar? Bu sorunun yanıtını bulmak için Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacılar optik illüzyon figürlerinin kişilerin deneyimlerinin ve evvelden düşünülmüş kavramların, belgisiz seçenekler arasında karar verme yahut eksik haberleri doldurma biçimimizi nasıl etkilediği üzerine bir çalışma gerçekleştirdiler. 

Araştırmacılardan Sandra Buhlman, dimağın deneyim yoluyla öğrendiği cihanın kritik bir periyot olduğunu söylüyor. Buhlman, görme durumunda görsel sahneleri işleyen had hücrelerinin, bireyin yaşadıklarına bağlı olarak temasları sağlamlaştırdığı bir plastisite gelişim süreci olduğunu söylüyor. 

Öbür bir formda açıklamak gerekirse beynimiz, yalnızca gördüğümüz bölgeleri ve şeyleri tecrübe etmiyor. Dimağ birebir devirde görülen yanların ve şeylerin temsil ettiği tasavvur ve bağlam arasında bir ilişki da kuruyor. 

Yaşlandıkça optik illüzyonlar daha kandırıcı olabiliyorlar

Yaşlandıkça, görsel devreler ve mütalaaların bağlamları arasındaki deneyim münasebeti sağlam bir biçimde yerleşiyor. Bu nedenle bir optik illüzyon figürüne ilerleyen yaşlarda baktığımızda tek bir seçeneği görüyoruz ve öbür seçeneği görmek için umumiyetle dışarıdan bir uyarıcı gelmesi gerekiyor.

Evlatların dimağları ise yetişkinlere nazaran daha biçimlendirilebilir durumda olduğundan yeni ve farklı düşünme usullerine daha az direnç gösteriyor. Bu da evlatların optik illüzyon figürleri önünde daha başarılı olmalarını sağlıyor. 

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere optik illüzyon ve plastisite arasındaki irtibat insanlık için yeni bir kavram değil. Fransa’da mağarada bulunan optik illüzyon figürü kişilerin bu figürler konusunda malumatlarının binlerce yıl önceye dayandığını gösteriyor. 

Mamut-bizon optik illüzyon figürü, insanlık için sanatın parti ve bulmaca figürü olarak binlerce yıl öncesinin mirasını temsil ediyor. Bugünlerde bu illüzyonla karşılaşmak ve mamut yahut bizon figürlerinden birini görmek insanlığın gelişimi konusunda hayal kurmamızı da sağlayacak anları yaşatabilir. 

Leave a Reply