COVID-19 Aşısı Denenen Birinci İnsan Başından Geçenleri Anlattı

Çin’in 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinde bulunan bir canlı hayvan pazarından çıktığı düşünülen yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını, insanlığın karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olmayı sürdürüyor. Bilanço her geçen gün ağırlaşmaya devam ederken, yerküre umumunda onaylanmış vaka sayısı 2 milyona merdiven dayamış durumda. Meyyit sayısı ise son 24 saatte 5,471 artışla 119,686'ya yükseldi.

Yerkürenin dört bir yanındaki bilim kişileri, COVID-19’a karşı dinamik bir aşı bulabilmek için çalışıyor. Virüsün genom yapısını çıkartan, velev zayıf noktasını dahi saptayan araştırmacılar, elde ettikleri kıymetli ipuçlarına karşın ölümcül enfeksiyonun tedavisini şimdi bulabilmiş değil.

44 yaşındaki Jennifer Haller, koronavirüse karşı geliştirilen aşının denendiği birinci insan olmuştu

Daha evvel yaptığımız haberde, ABD merkezli kar emeli gütmeyen bir sıhhat tertibi olan Kaiser Permanente’nin Seattle'daki araştırma kliniğinin, COVID-19’a yönelik olarak geliştirilecek aşıların deneyleri için istekli denekler aradığını sizlerle paylaşmıştık. O aşının denendiği birinci insan olan 44 yaşındaki Jennifer Haller, yaşadığı deneyimleri İngiliz The Telegraph gazetesine anlattı.

Koronavirüse karşı geliştirilecek aşı ile ilgili istekli arandığını Facebook’ta gördüğünü söyleyen Haller, “benim de bir katkım olmalı” kanısından yola çıkarak istekli ilaç denekliği için müracaat yaptığını belirtti. Kararının akabinde eşi ve evlatları başta olmak üzere yakın muhitinden birtakım reaksiyonlar aldığını söz eden Haller, “Evet bir çok risk var lakin ben son radde olumlu bir kişim ve riskleri gözardı etmek için elimden geleni yaptım” dedi. 

İki evlat validesi Haller, aşı çalışmasına ekte bulunmaktan gurur duyduğunu söylüyor

Aşının yapıldığı birinci gün biraz ateşinin yükseldiğini, 2. gün ise kolunda hafif bir ağrı hissettiğini lisana getiren 44 yaşındaki Amerikalı bayan, bunun dışında hiçbir şikayet yaşamadığını tabir etti. Topluluğun COVID-19 ile ilgili ilmî araştırmalara yardım etmesi gerektiğini belirten Haller, aşının bulunacağına dair itimadının tam olduğunu söyledi.

Çalışma kapsamında, klinik ortamda istekli ilaç denekliği yapmak isteyen 18-55 yaş kümesindeki yekun 45 sağlıklı kişi, rastgele üç öbeğe ayrılıyor ve her birine deneysel aşının farklı bir dozu veriliyor. Iştirakçiler, 14 aylık mühlet zarfında 11 sefer aşılanmaları halinde yekunda 1.100 dolar kazanacaklar.

Yerküre Sıhhat Örgütü'ne (WHO) nazaran, şu anda yerkürenin farklı yerlerinde 70 farklı aşı çalışması var

Yerküre Sıhhat Örgütü’ne (WHO) nazaran şu an itibarıyla yerküre çapında geliştirilmekte olan 70 farklı COVID-19 aşısı bulunuyor. Oxford Üniversitesi'nden aşı bilimi profesörü Sarah Gilbert, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, koronavirüse karşı geliştirilen aşının yüzde 80 ihtimalle eylül ayında hazır olacağını söylemişti.

No Responses to “COVID-19 Aşısı Denenen Birinci İnsan Başından Geçenleri Anlattı”

Leave a Reply