İngiliz bilim insanları koronavirüs aşısı için tarih verdi

Koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle ilgili en kötü şey şüphesiz ki hastalığa yönelik bir tedavinin henüz bulunamamış olması. Aşının bir yıl veya bir buçuk yıldan önce hazır olmasının pek mümkün olmadığını söyleyen uzmanların bu yöndeki öngörüleri hiç de iyimser değil.

Buna karşın İngiliz bilim adamları, tüm dünyanın umutlarını yeşertecek bir açıklama yaptı. Oxford Üniversitesi’nde hizmetli viroloji profesörü Sarah Gilbert liderliğinde, Covid-19 aşısı ve tedavisine yönelik çalışma yürüten ekip aşının altı ay içerisinde hazır olacağına inanıyor.

Eylül ayında hazır olabilir

 

Dünyanın önde gelen aşı bilimi profesörleri arasında taraf alan Gilbert, İngiliz Times gazetesine verdiği demeçte bunun yalnızca bir önsezi olmadığını vurgulayarak işe yarar bir aşının Eylül ayında hazır olacağından yüzde 80 ihtimalle emin olduğunu söyledi.

 

Dünyanın dört bir yanındaki bilim kişileri, şu ana kadar 103 bin insanın vefatına ve 1.7 milyondan çokça kişinin enfekte olmasına yol açan salgının tedavisini bulmak için ağır efor sarfediyor. Rusya, İsrail ve ABD üzere memleketlerin bu mevzuda hatırı sayılır bir ilerleme kaydetmiş durumda.

Leave a Reply