Intel’in 10. Nesil İşlemcileri Kuvvet Canavarı Çıktı – Test

Intel’in 10. nesil işlemcileri yakın devranda piyasaya çıkacak. İşlemciler piyasaya çıkmadan evvel işlemciler hakkında kimi argümanlar ortaya çıkmaya başladı. Argümanlar doğruysa 10. nesil Comet Lake işlemcilerin sıcaklığını denetim altında tutmak sıkıntı olacak.

ExtrmeTech, yeni işlemcilerin üst seviye modellerinden olan Core i9-10900F’ye ilişkin olduğunu söylediği bir görsel paylaştı. Ortaya çıkan haberlerse ısınma ve kuvvet tüketimi açısından yeni işlemcilerin sorun yaratabileceğini belirtiyor.

Core i9-10900F, ısınmalara doymuyor

Yeni Core i9-10900F, 10 çekirdeğe ve 20 iş parçacığına sahip bir işlemci olacak. 170 Watt PL1’e sahip olan işlemcinin PL2 değeriyse 224 Watt. PL1 bir işlemcinin muayyen bir müddet boyunca tüketebileceği kuvvet olarak biliniyor. PL2 ise işlemcilerin kısa periyodik olarak erişebileceği en yüksek tüketim olarak gösteriliyor.

Alışılagelmiş kaideler altında işlemci alırken TDP (Termal tasarım gücü) bedelini dikkate alma alışkanlığımız olduğu biliniyor. Bu paha yalnızca işlemcilerin standart suratında tasdikli olduğu için mahsusen turbo tasarrufu ve overclock süreçlerinde çok bir mana tabir etmiyor.

Intel işlemcilerinin kuvvet tüketimi yüksek

Intel’in şu anda piyasada olan işlemcilerinde de misal bir durum göze çarpıyor. Örneğin Core i7-9700K, TDP pahası açısından baktığımızda 95 Watt tüketime sahip ancak PL1 seviyesine ulaşmak için daha ziyade kuvvet tüketiyor. PL2 seviyesine ulaşması gerektiğindeyse elektrik tüketimi daha da yüksek noktaya çıkıyor.

Yeni işlemci için tez edilen PL1 ve PL2 pahaları doğruysa bu seviyede bir işlemci için nispeten âlâ bir soğutma sistemi edinmeniz gerekecek. Bilhassa overclock yapmak ya da işlemciyi hadlerine kadar zorlamak üzere bir planınız varsa soğutma ve düzgün bir güç kaynağı büyük ehemmiyet taşıyacak üzere duruyor.

Yeni nesil Intel Comet Like işlemcileri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply