iPad Pro’lardaki A12Z İşlemci ile A12X Neredeyse Tıpkı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, yaklaşık bir ay evvel yeni iPad Pro modelini duyurdu. Şirket, yaptığı açıklamalarda bu tabletlerin evvelki nesil iPad'lerden daha güçlü olan “A12Z” işlemcilerle donatıldığını açıklamıştı. Ama daha sonra ortaya atılan tezler, bu işlemcinin aslında, geçtiğimiz yılki iPad'lerde bulunan A12X'in çok gibisi olduğunu ortaya koyuyordu. Yapılan son çalışmalar ise laf konusu tezlerin hakikat olduğunu ortaya koydu.

Apple, yeni bir eser tanıtımı sırasında o eserin işlemcisine farklı bir kıymet veriyor. Zira şirket, yeni eserlerini umumide yeni işlemcilerle donatıyor ve açıklama yaparken de yeni işlemcilerin, eskilerine orantıyla çok daha yeterli bir performans sunduğuna vurgu yapıyor. Gelgelelim ortaya çıkan yeni haberler, 2020 model iPad'lerde kullanılan işlemcilerin anlatıldığı kadar “yeni” olmadığını ortaya koyuyor.

Apple'ın yeni iPad modelleri ile ilgili yapılan işlemci incelemeleri, “TechInsights” tarafından gerçekleştirildi. Şirket, yaptığı çalışmalarda Apple'ın yeni bir işlemci tasarlamadığını, geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü A12X'i modernize ederek A12Z haline getirdiğini ortaya koyuyor. Ortaya çıkan bu malumat, Apple'ın mahsusen de iPad modellerinde iki yılda bir yeni işlemci geliştireceği savlarını destekliyor.

Apple'ın yeni iPad'leri üzerinde yapılan çalışma, her ne kadar A12Z ile A12X'in neredeyse tümüyle tıpkı olduğunu ortaya koyuyor olsa da A12Z, önemli manada güçlü bir işlemci. Velev yeni iPad Pro'lar, LIDAR teknolojilerini de destekliyorlar ve bu destek, yeni tabletlerin münhasıran artırılmış gerçeklik hususunda ne kadar gelişmiş olduğunu ortaya koyuyor.

Leave a Reply