ODTÜ, COVID-19 Tedavisinde Kullanan İlacı Sentezledi

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını, her gün binlerce hayatı karartmaya devam ederken, bilim yerküresi bu ölümcül virüse karşı dinamik bir tedavi usulü bulmak için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyor. Türk bilim kişileri da yaptıkları çalışmalarla bu sürece çok değerli ekler sunuyorlar.

Anadolu Ajansı’na (AA) açıklamalarda bulunan ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Kısmı Talim Üyesi Doç. Dr. Akın Akdağ, sıtma cinslerinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılan klorokin ilacını yalın başlangıç unsurları kullanılarak laboratuvarda yerli imkanlarla sentezlemeyi başardıklarını aktardı.

COVID-19 tedavisinde kullanılan ilaç yerli imkanlarla sentezlendi

Doç. Dr. Akdağ, pek çok memlekette daha evvelden sıtma ilacı olarak reçetelendirilmiş hidroksiklorokin ve klorokin ilaçlarının COVID-19 tedavisinde kullanılmasına müsaade verildiğini söyledi. Bu ilacın hammadde üretimini yerlileştirmeye imkan sağlayacak prosedürü geliştirmek için laboratuvarda deneysel çalışmalar yaptıklarını belirten araştırmacı, öncelikle klorokinin yapısını incelediklerini söz etti. 

Doktora talebesi Gizem Ünay, yüksek lisans mekteplileri Doruk Baykal, Berçin Asya ve Umut Aydemir ile birlikte klorokinin içindeki etken unsurları iki munfasıl koldan sentezlemek için çalışma yürüttüklerini belirten Doç. Dr. Akdağ, büsbütün olağan başlangıç materyallerinden başlayarak 10 günde bu maddeyi yerli imkanlarla sentezlemeyi başardıklarını aktardı.

Sıtma ilacı olarak bilinen klorokinin sentezlenmesi 10 gün sürdü

Deneysel maksatlı olduğundan yalnızca laboratuvarlarda olan materyalleri kullanarak az ölçüde klorokin sentezlediklerini aktaran Doç. Dr. Akdağ, “Laboratuvarımızın kimi hususlara olan muhtaçlığının karşılanması için girişim desteği bulabilirsek daha büyük ölçülerde üretim yapabileceğimiz konusunda umutlarımız arttı” dedi.

 “Bizim tekniğimizde literatürde bulunmayan kimi basamaklar da var” diyen Türk bilim kişisi, “Klorokinin sentezlenmesinde pek çok patentli metot bulunuyor. Bunun için milletlerarası yayın hazırlıklarına da başladık. Talebelerimizle birlikte çalışmamızda muvaffakiyete ulaşmış olmaktan nispeten mutluyuz” biçiminde konuştu.

Pek çok devlet, hidroksiklorokin ve klorokin ilaçlarının COVID-19 tedavisinde kullanılmasına müsaade veriyor

Daha evvel yaptığımız haberde, Fransa merkezli yerkürenin önde gelen ilaç laboratuvarlarından Sanofi’nin, sıtma için kullanılan hidroksiklorokin ilacı ile 300.000 COVID-19 hastasının tedavi edilebileceği istikametindeki açıklamasını sizlerle paylaşmıştık. 

Sanofi’nin gerçekleştirdiği çalışmayı yöneten Marsilya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hizmetli Profesör Didier Raoult, 24 COVID-19 hastasının laf konusu ilaçla tedavi edildiği söyleyerek, altı gün sonra vakaların yüzde 75'inde virüsün kaybolduğunu tabir etmişti. 

Leave a Reply