Online alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Covid-19 salgını ülkemizde alışveriş alışkanlıklarını baştan aşağı değiştirdi.

Önce 65 yaş üstü peşinden 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı getirilmesi, milyonlarca vatandaşın evde kalın tavsiyesine uyması üzerine alışveriş alışkanlığımız online a kaydı.

Çok sayıda kullanıcı ilk defa online alışverişle tanışırken, sanayi bakanlığının verilerine göre elektronik ticaret geçtiğimiz bir ay içerisinde beş altı kat artmış durumda.

Elbette artan alışveriş trafiği online alışveriş sitelerinin de altyapılarını tekrar düzenleyerek gerek teknik gerekse fiziki altyapısını güçlendirmesi ihtiyacını doğurdu.

Özellikle şu günlerde bulunmaz bir nimet olan internetten alışveriş çok yoğun talep görüyor.

Peki internet üzerinden online alışveriş yaparak sipariş verirken nelere dikkat etmeliyiz ?

  1. Bildiğiniz Mağazalardan Alışveriş Yapın: Birinci defa internetten alışveriş yapacaksanız, her gün gittiğiniz mağazaların online alışveriş sitelerini kullanın. Eserleri, fiyatları az çok bildiğiniz fahiş fiyatlarla karşılaşma ihtimaliniz düşecektir.
  2. Sosyal Ağlar Üzerinden Alışverişten Kaçının: Buradaki satıcılar umumide özgür teşebbüsçüler. Yani kurumsal kimlikleri yok. Bir sorun çıkması durumunda muhattap bulamayabilirsiniz. Ayrıca yasal boşluklar nedeniyle dolandırıcıların en çok tercih ettiği kanallar buraları.
  3. Mağaza Adreslerine Dikkat Edin: İnternetteki mağazaların inançlı olup olmadığının bir göstergesi, o mağazaların adresleridir. Şayet mağazanın adresi https tarafına http ile başlıyorsa, yani “Secure/Güvenli” sözünün “S” harfi bulunmuyorsa güvenlik yüzde 100 sağlanamamış olabileceğinden dikkatli olmak gerekir.
  4. Karşılaştırma Sitelerini Kullanın: Herkes alışverişte bir eseri en münâsib fiyatla almak velev. Bunun için semt semt, mağaza mağaza dolaşanlar olur. İnternette ise en mütenasip fiyatlı esere ulaşmak son aşama kolay. Cimri, Akakçe, Hayli üzere karşılaştırma sitelerine girerek birebir eserin en ucuz hangi mağazada bulunduğunu öğrenmek, yalnızca birkaç saniyenizi alır.
  5. İndirim-Kampanya Fırsatlarını Kullanın: İnternette kampanyalar, indirimler hiç bitmez. Birçok siteden külliyen fiyatsız olarak alabileceğiniz indirim kodlarını kullanarak fiyatları ucuzlatabilirsiniz. Kredi kartıyla alışverişte bonus yahut puan kazanıldığı üzere internette birtakım siteler de makul mağazalardan alışveriş yapanlara ekstra nakit kazandırırlar. Avantajix.com üzere para iadeli alışveriş siteleri tercih edilirse, alışveriş daha da cazip hale gelebilir. Hiç tanımadığınız siteler, çok şiddetli indirim vaadinde bulunuyorsa, önlemli olun, velev o sitelerden uzak durun.
  6. Kredi Kartı Kullanma Tasanız Varsa: Kredi kartınızı internet alışverişlerinde kullanmaktan çekiniyorsanız, EFT ya da kapıda ödeme seçeneklerini tercih edin. Bankanızdan sanal kart da alabilirsiniz. Sanal karta, yalnızca o alışverişte kullanılacak kadar para yüklenerek alışveriş yapmak mümkün.

Leave a Reply