PlayStation 4 Fiyatları İki Katına Çıktı: İşte Nedeni

PlayStation 5’in çıkış tarihi yaklaştıkça PlayStation 4 fiyatlarında gözle görülür bir azalış bekliyorduk. Gelgelelim tüm yerkürenin içinde bulunduğu sıra dışı durum hasebiyle maatteessüf her şeyde olduğu üzere PlayStation eserlerinde de tedarik sorunu yaşanmaya başlandı. Sonra da buna bağlı olarak kimi alışveriş sitelerinde eser fiyatlarında inanılmaz bir artış yaşandı.

Şu anda PlayStation 4 yahut PlayStation 4 ailesinin modellerini satın almak isteyenler, internet alışverişi sitelerine girdiği devir bir şokla karşılaşıyor. COVID-19 salgını öncesinde 2.000 TL civarında seyreden fiyatlar, şu anda 5.000 TL’ye yaklaşmış durumda. Velev Pro modellerinde daha da yüksek fiyatlar bulunuyor.

Cimri ve N11 üzere tanınan sitelerde, şu anda kendiniz de denetim ederek bu fiyatlara ulaşabiliyorsunuz. Vatan ve Teknosa üzere zincirlerde ise PlayStation 4 stoku bulunmuyor. Salgın binaenaleyh stok yenileme konusunda sorun yaşanıyor.

PlayStation 4 fiyatları ile ilgili Sony’den açıklama:

Fiyatların bu hâle gelmesinin akabinde gözler doğal olarak Sony’ye çevrildi. Kullanıcılar hususla ilgili Sony’den bir açıklama istemeye başladı. Beklenen açıklama PlayStation Türkiye cephesinden geldi. Açıklamada PlayStation konsol ve aksesuarları için Sony tarafından bir fiyat artışı yapılmadığı, birebir vakitte tüketicilere tavsiye edilen satış fiyatını da değiştirmedikleri söylendi.

Sony, yakın devirde PlayStation Plus üyeliklerine yapacağı artırımı sebep belirtmeden lakin yeni tip koronavirüs salgını münasebetiyle olduğu kestirim edilen bir karar alarak ertelemişti. Son durum, bu kararın akabinde derin bir nefes çeken PlayStation sahiplerini direkt etkilemese de bu süreci PlayStation 4 alarak geçirmeyi hedefleyen kişileri bir epey etkilemiş durumda.

2. el PlayStation 4 fiyatları da hareketlendi:

Sıfır PlayStation 4 fiyatları artınca 2. el PlayStation 4 fiyatları da doğal olarak yükselmeye başladı. Her ne kadar sıfır eserlerde olduğu üzere iki katına artan fiyatlar olmasa da önemli bir artış laf konusu. Salgından evvel çok daha düşük fiyatlara alınabilen PlayStation 4 Slim 500 GB modeli, şu anda 3.000 TL’ye yaklaşan 2. el ilanlara sahip.

Yakın vakitte yeni nesil denetimcisi DualSense açıklanan PlayStation 5 özellikleri ile ilgili gün geçtikçe daha çokça habere sahip olduğumuz bir devirde, PlayStation 4 fiyatlarında bu türlü bir artış yaşanmasını kimse beklemiyordu. Velev biz de geçtiğimiz aylarda yazdığımız, PlayStation 4 modellerini incelediğimiz bir metnimizde fiyatların giderek azalmasını beklediğimizi söylemiştik.

Yakın bir gelecekte geçmesini umduğumuz bu günler, yarışma ortamını da derinden etkilemiş durumda. Yeni nesil sürümü çıkmasına bu kadar az vakit kalmış bir konsolun fiyatlarının bırakın iki katına çıkmasını, en ufak bir artış bile yaşanması alışılagelmiş bir durum değil. İlerleyen günlerde fiyatlarda bir değişiklik olup olmadığını daima birlikte göreceğiz.

Leave a Reply