Yerkürenin En Uzun Hayvanı Keşfedildi (Video)

Bilim kişilerinin Garp Avustralya kıyılarında keşfettiği dev bir deniz canlısı şimdiye kadar keşfedilen en uzun hayvan olarak isimlendirildi. Schimdt Okyanus Enstitüsü (SOI) Araştırma Gemisinde çalışan araştırmacılar, canlıyı derin denizlerde uzaktan denetim ettikleri bir araçla keşif yaparken buldu.

Araştırma ekibi, organizmanın Garp Avustralya kıyılarında garip, bilinmeyen bir beslenme konumunda bulunduğunu ve göründüğünden çok daha büyük olduğunu söyledi. 'sifonofor Apolemia' olarak isimlendirilen canlı, denizanası ve mercanlarla bağlı bir çeşit üzere görünüyor.

Yerkürenin en uzun hayvanı yaklaşık 120 metre uzunluğunda

Sifonofor, denizanasından farklı olarak tek bir canlı oluşturmak için bir araya gelen binlerce tekil, kişiselleşmiş klondan oluşuyor. Binlerce küçük klondan oluşan yırtıcı sualtı kolonileri olan sifonofor, çeşitli deniz hayvanları ve balıkları avlıyor.

Ekip, içten dışa sarmal yapıda olan organizmanın dış çapının 15 metre, etraf uzunluğunun 50 metre olduğunu belirtiyor. Canlının yekun uzunluğunun ise yaklaşık 120 metre olduğu kestirim ediliyor. Şayet bu varsayım doğruysa, bu sifonofor şimdiye kadarki en büyük canlı olarak kayıtlara geçecek.

SOI, keşfedilen canlının bir medyasını şu sözlerle paylaştı: Ningaloo Kanyonunda kaydedilen bu hoş, dev siphonophore Apolemia'ya göz atın. UFO gibisi bir beslenme duruşunda kaydedilen bu canlının dünyanın en büyük canlısı olması mümkün görünüyor.”

Yerkürenin en uzun hayvanı sifonofor Apolemia:

Leave a Reply